dijital pazarlama facebook

Mantar Gibi Çoğaldı

FACEBOOK İÇERİĞİ

Facebook’a aktif olarak mobil cihazlarından erişen kullanıcı sayısı 2. 41 milyar iken, masa üstü cihazlardan erişen kullanıcı sayısı 1. 47 milyon. Facebook’a mobil cihazlar aracılığı ile en az bir kere bile olsa erişen kullanıcıların oranı ise %96. Facebook küresel çapta dijital reklam pazarının%19. 7’sini oluşturmaktadır.

Sosyal medya üzerinden pazarlama faaliyeti sürdüren firmaların %94’ü Facebook’u kullanmaktadır. B2C iş modelinde faaliyet gösteren firmaların dijital pazarlamada Facebook’u kullanma oranları ise %97. B2B’de ise bu oran %91. Dijital pazarlama faaliyeti sürdürenlerin %61’i Facebook’u en özenli platform olarak görüyor. Geçen yıl bu oran %67’ydi. Sonuç olarak Facebook dijital pazarlama faaliyeti yürütenler tarafından, diğer platformların toplamından daha önemli olarak görülüyor.

Dijital pazarlama faaliyeti yürütenlerin %51’i önümüzdeki 12 ay içerisinde Facebook’taki organik aktivitelerini arttırmayı planlarken, %10’luk bir kesim ise Facebook üzerindeki dijital pazarlama aktivitelerini azaltmayı hedefliyor. Dijital pazarlama faaliyeti yürütenlerin %69’u Facebook hakkında daha fazla bilgi edinmek istediklerini söylüyor. Geçen yıl %79 ile birinci sırada yer alan Facebook, bu düşüşle beraber birinciliği Instagram’a bırakmış durumda. Bu veri dijital pazarlama sektöründe hissedilen değişimin açık bir göstergesidir.

Tüm bu düşüşlere rağmen, her ay Facebook üzerinden reklam veren firma sayısı 5 Milyonun üzerinde ve Facebook birçok konuda bir numaralı sosyal medya ağı olma özelliğini koruyor. Facebook üzerinden yürüttüğünüz dijital pazarlama faaliyetleriniz hakkında yeni fikirler edinmek için bir mesaj bırakmanız yeterli.